Noszenie dzieci w chustach

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście?


Noszenie dziecka jest multisensoryczną stymulacją, która dostarczana wieloma zmysłami poprzez zmysł słuchu, wzroku, zapachu, dotyku wspomaga rozwój motoryczny i sensoryczny dziecka.

Po pierwsze, zaspakają jedną z podstawowych potrzeb dziecka, a mianowicie potrzebę bliskości. Dzieci noszone  są zdecydowanie bardziej dojrzalsze emocjonalnie, lepiej znoszą lęk separacyjny, a dodatkowo już na tym etapie uczą się nawiązywania kontaktów socjalnych z poziomu swoich rodziców, a niekoniecznie z "poziomu podłogi".  Nie ma dzieci, które nie lubiłyby być noszone, przytulane, a jeżeli tak jest to należałoby zgłosić się do terapeuty dziecięcego by rozwiać wszelkie wątpliwości
Po drugie, noszenie dziecka w odpowiedni sposób sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi motorycznemu, a w niektórych przypadkach odpowiednie techniki noszenia dziecka w chuście służyć mogą jako dodatkowy bodziec lub nawet technika terapeutyczna u tych dzieci u których wykryto asymetrię ułożeniową czy dysplazję biodrową.


Dzieci wiecznie płaczące i niedające się odłożyć i przy takich dzieciach warto sięgnąć po skuteczne chustonoszenie. Niemowlęta przeważnie w pierwszych miesiącach życia głównie śpia ale też dużo płaczą, co świeżo upieczonych rodziców może  niepokoić lub też z dnia na dzień tracą oni wiarę we własne możliwości jako ojciec czy matka. Badania dowodzą że w sumie 3 godziny noszenia dziecka w ciągu dnia  zdecydowanie zmniejsza jego płaczliwość. A wynika to stąd że powtarzany kontakt cielesny oraz częsta, rytmiczna stymulacja równowagi i aparatu ruchu, "regulują" organizm dziecka, to z kolei prowadzi do redukcji problemu częstego płaczu.

Jakie są ograniczenia wiekowe w noszeniu dzieci w chuście?

 

Jedyne ograniczenie to waga dziecka, która stanowić może problem dla rodzica.
Dzieci w chuście nosimy od momentu urodzenie i tutaj zdecydowny nacisk na chustowanie kładzie się w zachodnioeuropejskich klinikach neonatologocznych na noszenie wcześniaków tzw. kangurowanie. Ma to ogromne znaczenie dla dalszego prawidłowego rozwoju maluszków dając im poczucie bliskości, a także co jest bardzo ważne poprzez nasze ruchy poczucie własnego ciała, co z kolei wpływa na ich rozwój motoryczny.

O samych warsztatach chustonoszenia... 
Co nas wyróżnia obok innych doradców chustonoszenia ?

Kursy prowadzone są przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów fizjoterapii dziecięcej  metody neurorozwojowej Bobath oraz SI, którzy ponadto uzyskali również  dyplom certyfikowanego doradcy chustonoszenia DIDYMOS (https://www.didymos.de/ pionierskiej firmy niemieckiej, która od roku 1973 kompleksowo zajmującej się tematem noszenia dzieci w chustach. Didymos obok szkoły chustonoszenia w Hamburgu i Berlinie posiada akredytację do przeprowadzania szkoleń i wydawania certyfikatów dyplomowanych doradców).

Tak więc obok typowych technik wiązania uzyskacie Państwo fachową i rzetelną poradę oraz przekazaną wiedzę wprost od terapeutów dziecięcych, którzy na codzień zajmują się stymulacją prawidłowego rozwoju dzieci i niemowląt.
  

Nasze warsztaty w RehaPraxis kierujemy do rodziców, którzy dopiero co zapoznali się z tematem chustonoszenia i chcieliby merytorycznie i praktycznie przyswoić wiedzę i techniki prawidłowego noszenia dziecka, a także do tych spośród rodziców, którzy posiadają już jakieś doświadczenie i  próbują samodzielnie chustować swoje pociechy. W warsztatch mogą brać udział  matki, ojcowie, pary, matki z dziećmi  lub  oczekujący dopiero na narodzenie swojego dziecka.

KURS PODSTAWOWY 

Kurs podzielony jest na dwie części: teoretyczną i praktyczną.

Podczas części teoretycznej poruszana będzie tematyka prawidłowego rozwoju dziecka oraz inne aspekty neurorozwojowe  niemowląt i dzieci.

Podczas części praktycznej podstawowe wiązenia typu "kieszonka", "kangurek" oraz jedno inne wspólnie wybrane przez grupę.
Poruszone zostaną tematy altenetywnych metod noszenia dzieci.

Organizatorzy zapewniają uczestnikom lalki demonstracyjne oraz chysty na potrzeby kursu. Własne chusty są również mile widziane. 

KURS ROZSZERZONY 

Krótkie wprowadzenie, omówienie  problemów podczas chustowania, część praktyczna z pozostałych technik wiązania między innymi plecaki i na bokach,, a także wiązania bardzo praktyczne dla mam typu "wielokrotnego użytku". Demonstracja i możliwość przetestowania chusty kółkowej, chusty z dżerseju jak również nowości - chusty DidyTai

Kurs noszenia dzieci w chustach dla rodziców

  • kurs podstawowy (grupowy, od 3 do 5 uczestników, czas trwania  ok. 2,5 godziny)  150 zł

obejmuje - prelekcję z pokazami multimedialnymi dotyczącą historii chustonoszenia na świecie, rozwoju prawidłowego i nieprawidłowego dzieci, wpływu noszenia dzieci w chustach na ich rozwój psychomotoryczny, dyskusja, przerwa i poczęstunek, praktyczna nauka wiązania tzw. kieszonki i kangurka, plus jedno wybrane przez grupę wiązanie.

  • Cena obejmuje materiały dydaktyczne, karty wiązań,  możliwe jest ćwiczenie na lalkach demonstracyjnych (niemieckiej firmy Renate´s Puppenstube - lalki wymiarami i wagą zbliżone do noworodka) oraz chustach (firmy Didymos) udostępnionych przez organizatora. 

  • Możliwe jest zakupienie chust.                      

  • Kurs prowadzony jest przez mgr fizjoterapii, certyfikowanego terapeutę dziecięcego metody neurorozwojowej Bobath, certyfikowanego doradcę chustononszenia niemieckiej szkoły chustonoszenia Didymos.

  • Uczestnictwo obojga rodziców    180 zł

Kurs noszenia dzieci w chustach dla rodziców

  • kurs rozszerzony (grupowy, od 3 do 5 uczestników, czas trwania  ok. 2,5 godziny)  150 zł

obejmuje - krótkie wprowadzenie, poczęstunek, pytania, dyskusja, wspólna analiza problemów, praktyczna nauka wiązań na plecach, na boku (różne warianty). 

  • Cena obejmuje materiały dydaktyczne, karty wiązań,  możliwe jest ćwiczenie na lalkach demonstracyjnych (niemieckiej firmy Renate´s Puppenstube - lalki wymiarami i wagą zbliżone do noworodka) oraz chustach (firmy Didymos) udostępnionych przez organizotora.  

  • Możliwe jest zakupienie chust.                      

  • Kurs prowadzony jest przez mgr fizjoterapii, certyfikowanego terapeutę dziecięcego metody neurorozwojowej Bobath, certyfikowanego doradcę chustononszenia niemieckiej szkoły chustonoszenia Didymos.

  • Uczestnictwo obojga rodziców    180 zł

Możliwy jest kurs indywidualny stacjonarnie  ok. 2 godziny cena 250 zł (możliwość udziału w kursie obojga rodziców)