Knurów i okolice.
Więcej niż rehabilitacja.
Noszenie dzieci w chustach
Dlaczego warto nosić dziecko w chuście?
Noszenie dziecka jest multisensoryczną stymulacją, która dostarczana wieloma zmysłami poprzez zmysł słuchu, wzroku, zapachu, dotyku wspomaga rozwój motoryczny i sensoryczny dziecka.
Po pierwsze, zaspakają jedną z podstawowych potrzeb dziecka, a mianowicie potrzebę bliskości. Dzieci noszone są zdecydowanie bardziej dojrzalsze emocjonalnie, lepiej znoszą lęk separacyjny, a dodatkowo już na tym etapie uczą się nawiązywania kontaktów socjalnych z poziomu swoich rodziców, a niekoniecznie z "poziomu podłogi". Nie ma dzieci, które nie lubiłyby być noszone, przytulane, a jeżeli tak jest to należałoby zgłosić się do terapeuty dziecięcego by rozwiać wszelkie wątpliwości
Po drugie, noszenie dziecka w odpowiedni sposób sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi motorycznemu, a w niektórych przypadkach odpowiednie techniki noszenia dziecka w chuście służyć mogą jako dodatkowy bodziec lub nawet technika terapeutyczna u tych dzieci u których wykryto asymetrię ułożeniową czy dysplazję biodrową.
Dzieci wiecznie płaczące i niedające się odłożyć i przy takich dzieciach warto sięgnąć po skuteczne chustonoszenie. Niemowlęta przeważnie w pierwszych miesiącach życia głównie śpia ale też dużo płaczą, co świeżo upieczonych rodziców może niepokoić lub też z dnia na dzień tracą oni wiarę we własne możliwości jako ojciec czy matka. Badania dowodzą że w sumie 3 godziny noszenia dziecka w ciągu dnia zdecydowanie zmniejsza jego płaczliwość. A wynika to stąd że powtarzany kontakt cielesny oraz częsta, rytmiczna stymulacja równowagi i aparatu ruchu, "regulują" organizm dziecka, to z kolei prowadzi do redukcji problemu częstego płaczu.
Jakie są ograniczenia wiekowe w noszeniu dzieci w chuście?
Jedyne ograniczenie to waga dziecka, która stanowić może problem dla rodzica.
Dzieci w chuście nosimy od momentu urodzenie i tutaj zdecydowny nacisk na chustowanie kładzie się w zachodnioeuropejskich klinikach neonatologocznych na noszenie wcześniaków tzw. kangurowanie. Ma to ogromne znaczenie dla dalszego prawidłowego rozwoju maluszków dając im poczucie bliskości, a także co jest bardzo ważne poprzez nasze ruchy poczucie własnego ciała, co z kolei wpływa na ich rozwój motoryczny.
O samych warsztatach chustonoszenia...
Co nas wyróżnia obok innych doradców chustonoszenia ?
Kursy prowadzone są przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów fizjoterapii dziecięcej metody neurorozwojowej Bobath oraz SI, którzy ponadto uzyskali również dyplom certyfikowanego doradcy chustonoszenia DIDYMOS (https://www.didymos.de/ pionierskiej firmy niemieckiej, która od roku 1973 kompleksowo zajmującej się tematem noszenia dzieci w chustach. Didymos obok szkoły chustonoszenia w Hamburgu i Berlinie posiada akredytację do przeprowadzania szkoleń i wydawania certyfikatów dyplomowanych doradców).
Tak więc obok typowych technik wiązania uzyskacie Państwo fachową i rzetelną poradę oraz przekazaną wiedzę wprost od terapeutów dziecięcych, którzy na codzień zajmują się stymulacją prawidłowego rozwoju dzieci i niemowląt.
Nasze warsztaty w RehaPraxis kierujemy do rodziców, którzy dopiero co zapoznali się z tematem chustonoszenia i chcieliby merytorycznie i praktycznie przyswoić wiedzę i techniki prawidłowego noszenia dziecka, a także do tych spośród rodziców, którzy posiadają już jakieś doświadczenie i próbują samodzielnie chustować swoje pociechy. W warsztatch mogą brać udział matki, ojcowie, pary, matki z dziećmi lub oczekujący dopiero na narodzenie swojego dziecka.
KURS PODSTAWOWY
Kurs podzielony jest na dwie części: teoretyczną i praktyczną.
Podczas części teoretycznej poruszana będzie tematyka prawidłowego rozwoju dziecka oraz inne aspekty neurorozwojowe niemowląt i dzieci.
Podczas części praktycznej podstawowe wiązenia typu "kieszonka", "kangurek" oraz jedno inne wspólnie wybrane.
Poruszone zostaną tematy alternatywnych metod noszenia dzieci.
Organizatorzy zapewniają uczestnikom lalki demonstracyjne oraz chusty na potrzeby kursu. Własne chusty są również mile widziane.
KURS ROZSZERZONY
Krótkie wprowadzenie, omówienie problemów podczas chustowania, część praktyczna z pozostałych technik wiązania między innymi plecaki i na bokach,, a także wiązania bardzo praktyczne dla mam typu "wielokrotnego użytku". Demonstracja i możliwość przetestowania chusty kółkowej, chusty z dżerseju jak również nowości - chusty DidyTai.
Kurs noszenia dzieci w chustach dla rodziców
-
kurs podstawowy, indywidualny czas trwania ok. 2 godzin) 350 zł
obejmuje - prelekcję z pokazami multimedialnymi dotyczącą historii chustonoszenia na świecie, rozwoju prawidłowego i nieprawidłowego dzieci, wpływu noszenia dzieci w chustach na ich rozwój psychomotoryczny, dyskusja, przerwa i poczęstunek, praktyczna nauka wiązania tzw. kieszonki i kangurka, plus jedno dodatkowe wiązanie.
-
Cena obejmuje materiały dydaktyczne, karty wiązań, możliwe jest ćwiczenie na lalkach demonstracyjnych - lalki wymiarami i wagą zbliżone do noworodka oraz chustach udostępnionych przez organizatora.
-
Kurs prowadzony jest przez mgr fizjoterapii, certyfikowanego terapeutę dziecięcego metody neurorozwojowej Bobath, certyfikowanego doradcę chustononszenia niemieckiej szkoły chustonoszenia Didymos.
Kurs noszenia dzieci w chustach dla rodziców
-
kurs rozszerzony, indywidualny, czas trwania ok. 2 godzin) 350 zł
obejmuje - krótkie wprowadzenie, poczęstunek, pytania, dyskusja, wspólna analiza problemów, praktyczna nauka wiązań na plecach, na boku (różne warianty).
-
Cena obejmuje materiały dydaktyczne, karty wiązań, możliwe jest ćwiczenie na lalkach demonstracyjnych - lalki wymiarami i wagą zbliżone do noworodka) oraz chustach udostępnionych przez organizatora.
-
Kurs prowadzony jest przez mgr fizjoterapii, certyfikowanego terapeutę dziecięcego metody neurorozwojowej Bobath, certyfikowanego doradcę chustononszenia niemieckiej szkoły chustonoszenia Didymos.