Knurów i okolice.
Więcej niż rehabilitacja.
Kinesjo Taping
Taśmy, które dają ukojenie...
Lista korzyści plastrowania dynamicznego, potocznie nazywanego kinesiotaping jest bardzo obszerna i zróżnicowana. Jest to jedna z najczęściej używanych metod terapeutycznych zarówno w sporcie jak i codziennej fizjoterapii z pacjentami dorosłymi, kobietami w ciąży, dziećmi, a nawet niemowlętami
Czym jest kinesiotaping?
Plastrowanie dynamiczne polega na naklejaniu na ciało zgodnie z określonymi zasadami nierozciągliwych lub elastycznych taśm. Specjalne taśmy regulują napięcie mięśniowe w miejscu aplikacji. W ten sposób pozwalają zmniejszyć ból, nadwrażliwość na dotyk, a jednocześnie zwiększyć zakres ruchu i siłę mięśni mimo dolegliwości. Dlatego plastrowanie pozwala na uprawianie sportu w trakcie kuracji (taśmy możemy często zauważyć u sportowców, na przykład oglądając transmisję z meczów lub zawodów). Naciągnięcie skóry powoduje zwiększenie przestrzeni pomiędzy skórą właściwą a powięzią (błoną otaczającą mięśnie). W tym momencie dochodzi do usprawnienia pracy układu limfatycznego. Ilość i prędkość przepływającej w tym miejscu limfy zwiększa się. Wszelkie zastoiny i stany zapalne zostają wyeliminowane, znikają też krwiaki. Ponadto, plastry oddziałują na tzw. zakończenia Ruffiniego, czyli receptory bólu i czucia głębokiego. Tak więc kinesiotaping aktywuje naturalne znieczulanie w organizmie. Aplikacja taśm jest absolutnie bezpieczna.
Kinesiotaping znajduje zastosowanie przede wszystkim w bólach kręgosłupa, bólach stawowych, rwie kulszowej, rehabilitacji kontuzji, przeciążeń, w medycynie sportowej, ale także w leczeniu bólu o podłożu zapalnym lub zwyrodnieniowym. Plastrowanie dynamiczne to uniwersalna metoda walki z bólem. Sprawdza się znakomicie również u kobiet w ciąży, którym doskwierają bóle kręgosłupa. Metoda polecana jest w drenażu limfatycznym (przy obrzękach kończyn), leczeniu urazów stawów i mięśni, kuracjach pooperacyjnych. Plastry ułatwiają gojenie ran, zmniejszają obrzęki i poprawiają wchłanianie blizn.
Główne zalety stosowania kinesiotapingu:
-
jest skuteczny sam w sobie, ale może być również łączony z innymi terapiami w celu przyspieszenia leczenia
-
noszone przez kilka dni bez przerwy plastry zapewniają korzyści terapeutyczne w każdym momencie;
-
jest to jedna z najmniej kosztownych oraz najskuteczniejszych sposobów terapeutycznych tak powszechnie dostępnych
Działanie na organizm taśm do kinesiotapingu:
-
Przeciwbólowe
-
Zmniejsza obrzęk i stan zapalny
-
Przyspiesza regenerację po stłuczeniach i urazach
-
Zapobiega i/lub łagodzi skurcze mięśni
-
Szybsza regeneracja przemęczonych mięśni
-
Przyspiesza odzyskanie pełnej sprawności, bez ograniczania zakresu ruchu
-
Kinestiotaping pozwala, aby sportowcy byli aktywni nawet podczas kontuzji
-
Zwiększa siłę i napięcie w słabych mięśniach
PONADTO
-
Szerokie zastosowanie w terapii wad postawy u dzieci
-
Wspomaganie terapii skolioz, wad stóp (koślawość, szpotawość, wady urodzeniowe)
-
W terapii uroginekologicznej
-
W terapii rozejścia mięśnia prostego brzucha